فراخوان حمایت های فوری

رئیس مرکز برنامه‌ریزی کمیته امداد در همایش مدیران اعلام کرد اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان به مددجویان مناطق محروم

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد در همایش سرا سری مدیران  این نهاد ۹ رویکرد فقرزدایی کمیته امداد را تشریح کرد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، میر هاشم موسوی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد با اعلام اینکه ۲۵ درصد از اعتبار دولتی این نهاد در سه‌ماهه نخست امسال محقق شده است گفت: همچنین تاکنون ۲۴ درصد از اعتبار تبصره ۱۴ و ۲۳ درصد از مشارکت مردمی پیش‌بینی‌شده در این مدت جذب‌شده است.

وی یکی از دلایل جذب حداکثری منابع در بهار امسال را تخصیص منابع با توجه به نیاز استان‌ها دانست و افزود: تاکنون ۲۴ درصد منابع موردنیاز برای اشتغال‌زایی مددجویان و ۲۲ درصد از اعتبار تأمین مسکن خانوارهای تحت حمایت جذب‌شده است.

موسوی بابیان اینکه کمیته امداد برای فقرزدایی ۹ رویکرد تحولی را در دستور کار قرار داده است گفت: نخستین رویکرد در این زمینه شناسایی و بازشناسی نیازمندان و اولویت‌بندی نیاز آن‌هاست که نتیجه آن پالایش مددجویی ۲۳۰ هزار خانوار تحت حمایت و پالایش بیمه اجتماعی ۷۰ هزار نفر تاکنون است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد ادامه داد: تا پایان برنامه ششم باید سطح‌بندی خدمات و ارائه خدمات زمان‌دار و مستقل از هم با توسعه زیرساخت‌های فناورانه به‌طور سیستمی انجام شود.

وی با اشاره به اینکه باهدف خروج مددجویان مستعد توانمند ۱۰ شاخص اصلی برای دادن خدمات مشخص و زمان‌دار تعیین‌شده است گفت: به‌منظور ارتقا اثربخش خدمات حمایتی علاوه بر سه برابر شدن مستمری مددجویان، سرانه خدمات مسکن، اشتغال، جهیزیه و وام قرض‌الحسنه نیز افزایش‌یافته است.

موسوی از طراحی فعالیت‌های جدید متناسب با تغییرات جامعه هدف (بیماران صعب‌العلاج و سالمندان) به‌منظور ارتقا اثربخش خدمات حمایتی تا پایان برنامه ششم کمیته امداد خبر داد.

وی یکی دیگر از رویکردهای کمیته امداد را تقویت حوزه مددکاری اعلام کرد و افزود: پیش‌ازاین سرانه پرونده مددجویی مددکارانه هزار و ۱۳۴ پرونده بود که این رقم اکنون به ۴۳۲ پرونده کاهش‌یافته است. البته تا پایان برنامه باید از طریق برون‌سپاری این رقم را به ۱۰۰ پرونده برسد.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد با اشاره به اینکه هم‌اکنون دو هزار و ۶۲۴ مددکار در کمیته امداد فعالیت می‌کنند گفت: این رقم نسبت به سال ۹۴ بیش از ۲۷ درصد افزایش داشته است.

موسوی با تأکید بر مردمی شدن کمیته امداد اعلام کرد: متوسط رشد کمک‌های مردمی تا قبل از سال ۹۵، ۱۴ درصد بود اما اکنون این رقم به ۴۳ درصد افزایش‌یافته است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد با اشاره به اینکه ۹ میلیون نفر در طرح‌های مختلف کمیته امداد برای خدمت‌رسانی به نیازمندان با این نهاد همکاری می‌کنند افزود: تا پایان برنامه ششم تعداد مشترکان این طرح‌ها  به ۱۶ میلیون نفر خواهد رسید.

 وی بابیان اینکه برای افزایش و تسریع در جذب کمک‌های مردمی روش‌های نوین جایگزین روش‌های سنتی می‌شود گفت: هم‌اکنون سهم کمک‌های مردمی از کل منابع کمیته امداد ۳۸ درصد است.

موسوی توجه ویژه به مناطق محروم و مرزی را یکی دیگر از رویکردهای کمیته امداد برای فقرزدایی اعلام کرد و افزود: بر این اساس امسال ۶۰۰ میلیارد تومان به مددجویان ساکن مناطق محروم و مرزی اختصاص‌یافته است.

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد ادامه داد: علاوه بر اختصاص اعتبار ویژه برای مناطق محروم و تفکیک بودجه این مناطق از مناطق عادی، ۱۵۲ اداره در مناطق کم برخوردار، دوردست و مرزی با توجه به اقتضائات منطقه‌ای ایجادشده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های آینده این نهاد برای خدمات‌دهی به مناطق محروم استفاده از امداد الکترونیک است گفت: با استفاده از این روش نیاز به حضور فیزیکی و تشکیلاتی در همه مناطق کاهش خواهد یافت.

وی بر ایجاد سازمان برنامه محور و پیاده‌سازی نظام بودجه‌ریزی عملیاتی در کمیته امداد تأکید کرد و افزود: همچنین باید تا پایان برنامه ششم چابک سازی در تشکیلات و نیروی انسانی از طریق برون‌سپاری برخی از فعالیت‌ها انجام شود.

 نویسنده مطلب:خیریه mehralavi.ir