فراخوان حمایت های فوری

مدیرکل دفتر امور کودکان، نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی اعلام کرد پرداخت مستمری ۴۰۰ هزار تومانی به کودکان بی‌سرپرست دارای خانواده‌ «امین موقت»

مدیرکل دفتر امور کودکان، نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی از افزایش مستمری کودکان و نوجوانان بی سرپرست دارای خانواده جایگزین(امین موقت) خبر داد و گفت: در سال جاری مستمری این کودکان و نوجوانان از ۳۰۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت تا در این شرایط خانواده‌ها برای نگهداری آنها مشکلات مادی کمتری داشته باشند.

محمد نفریه در گفت و گو با ایسنا، با بیان آنکه در حال حاضر سازمان بهزیستی با ۶۳۴ مرکز نگهداری به کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست خدمات‌رسانی می‌کند که از این تعداد ۳۴ مرکز مربوط به شیرخوارگاه‌ها است گفت: در مجموع در مراکز بهزیستی ۱۰ هزار کودک و نوجوان زندگی می‌کنند. همچنین آنکه در حال حاضر ۱۵ هزار نفر از کودکان و نوجوانان بی سرپرست یا بدسرپرست همراه با خانواده هایی که سرپرستی آنها را تقبل کرده‌اند، زندگی می‌کنند.

وی با تاکید برآنکه سیاست سازمان بهزیستی واگذاری‌ کودکان به خانواده‌ها است تا مانند  دیگر همسالان خود در خانواده رشد کنند افزود: کودکان و نوجوانانی که سرپرستی آنها واگذار شده از سوی کلنیک‌های مددکاری در حوزه‌های تحصیل، سلامت، روانشناسی و … نظارت می‌شوند و مددکاران به صورت دقیق روند زندگی آنها را دنبال می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور کودکان، نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی تصریح کرد: این یارانه ۴۰۰ هزار تومانی به خانواده‌های جایگزین (امین موقت) تعلق می‌گیرد که شامل فامیل نسبی، سببی کودک و سایر افرادی می شود که تحت عنوان امین موقت سرپرستی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست را بر عهده دارند و نیازمند دریافت این یارانه شناسایی شده‌اند.

نفریه افزود: این مبلغ به خانواده های متقاضی فرزندخواندگی تعلق نمی گیرد زیرا یکی از شروط واگذاری کودکان به خانواده های متقاضی فرزندخواندگی «تمکن مالی» است.

وی در خصوص تفاوت های خانواده جایگزین (امین موقت) و خانواده متقاضی فرزندخواندگی گفت: نام کودکان در شناسنامه خانواده های متقاضی فرزندخواندگی به صورت رسمی و قانونی ثبت می شود اما در خصوص خانواده های جایگزین (امین موقت) این اتفاق نمی افتد و این خانواده ها عموما از بستگان سببی یا نسبی کودک هستند که سرپرستی آن ها را پذیرفته‌اند.

مدیرکل دفتر امور کودکان، نوجوانان و خانواده سازمان بهزیستی افزود: مستمری  ۴۰۰ هزار تومانی تحت عنوان «امداد یارانه» به خانواده های جایگزین پرداخت می‌شود تا کودکان در صورت امکان در دامان خانواده رشد کرده و مشکلات مالی آنها کاهش یابد.

نفریه تاکید کرد: با وجود آنکه در حال حاضر رقم این مستمری شیب خوبی داشته و افزایش یافته اما نیاز است که این رقم بیش از این افزایش پیدا کند.

وی در خصوص نگهداری کودکان در مراکز سازمان بهزیستی نیز گفت: هزینه ماهانه نگهداری هر کودک در مراکز نگهداری از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد شده است؛ این در حالیست که بهزیستی مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای هر کودک به صورت یارانه به این مراکز پرداخت می کند.