فراخوان حمایت های فوری

در مصاحبه با ایرنا؛ محمدرضا فیروزی: ضرورت هدفمندسازی و ساماندهی مراکز خیریه

فعالیت های مراکز نیکوکاری و خیریه با ظهور و بروز پدیده های نوین اجتماعی می بایست هدفمند در مسیر یاری مستمندان و نیازمندان واقعی جامعه گام بردارند و یشتر نقش واسطه گیری اجتماعی(بانی خیر بودن) را ایفا کنند.

با نگاه علمی، تخصصی و جامعه شناختی دقیق به موضوع نیکوکاری به جرات می توان گفت که امروزه با وجود و ظهور انواع پدیدهای اجتماعی و بسط و گسترش آن در جامعه، این فرضیه بر ما نمایان می شود که همگان از جمله سازمان های دارای مسئولیت اجتماعی تا مراکز نیکوکاری،تشکل های مردم نهاد که در فکر و اندیشه و عمل خود دغدغه های حمایت و پشتیبانی از اقشار آسیب پذیر جامعه را دارند، حتما می بایستی برای حفظ ارزش های جامعه و جلوگیری از غرق شدن خانواده های آبرومند و نیازمند واقعی در درون مشکلات، نوع نگاه خودشان را علمی تر و مشارکت محور نمایند و برنامه ریزی و اقدامات اجتماعی هدفمند، علمی و با شتاب بیشتری را در دستور کارخود قرار دهند.
منظور از هدفمندی اقدامات اساسی بدین صورت می باشد که در مرحله اول مراکز نیکوکاری لازم است از بالاترین سطح شناخت علمی پدیدهای اجتماعی، ارتباطات وسیع سازمانی و برون سازمانی ،توجه به نگاه مشارکتی و همچنین اصل رابطه گیری اجتماعی بر خوردار باشند… یعنی بین صفر و یک حرکت نکنند.
در گام بعدی نیز مراکز نیکوکاری همانطور که رسالت خدمت رسانی را قبول داشته اند براساس آن عمل کرده اند پسندیده است که حتی پذیرای نیازمندانی واقعی جامعه باشند.
این طور نباشد که یک فرد و خانواده نیازمندی به مراکز خیریه در سطح شهرها مراجعه نمایند ولی عملا بسیاری از این مراکز برنامه مشخصی برای درک و پذیرش نیازمندان ندارند، اگر این چنین باشد یقین بدانید مسیر کار و خدمت رسانی و فعالیت خداپسندانه را اشتباه انتخاب کرده ایم.
رسالت مراکز نیکوکاری باید پذیرش اخلاقمند مددجویان و نیازمندان حقیقی جامعه باشد. در گام های بعدی هم لازم است مراکز نیکوکاری و همکاران عزیز ما اسناد و مدارک لازم از یک خانواده نیازمند را به دقت مورد بررسی قرار داده و به کمک معتمدین محلی ، گزارش های مددکاری لازم از پرونده مددجوی تهیه و در اختیار خیرین عزیز قرار نمایند.
شناخت دقیق مشکل و ارجاع آن از مهمترین اصول حرفه ای کار مراکز نیکوکاری می بایستی باشد. ضمنا اگر مراکز خیریه و نیکوکاری بدنبال اصل واسطه و رابطه گیری اجتماعی یعنی همان اصل واسطه و بانی خیر باشند، یقینا خیرین عزیز هم با خیالی آسودتر و اطمینان خاطر بیشتری اقدام به کمک رسانی مستقیم به جامعه هدف خواهند داشت.
در پایان آنکه مراکز خیریه می بایست به شکلی علمی و دغدغه مند به جامعه هدف خود خدمت رسانی کنند، پذیرای اخلاقمند مددجویان و نیازمندان حقیقی جامعه باشند و بیشتر نقش واسطه گیری اجتماعی(بانی خیر بودن) را ایفا کنند.
………………………………………………………….
محمدرضا فیروزی: مددکار اجتماعی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*